puchyyla píše: pát 28. lis 2025 10:44:12
Každopídně ještě se chystám napsat jeden postřeh do sekce o brzdách, ale nejprv se muším dostat k autu a bliknout k tomu fotku.
No bliknul jsem samozřejmě prd a tak nějak si už vůbec nejsem jistej, co že jsem to chtěl za postřeh sdělit. Myslím si ale, že šlo o spokojenost s volbou trubek. Ale postřehů tam mám nakonec trochu víc.
Takže ty trubky. Dost jsem lavíroval s tím, co koupit. Na kompletní sady jsem se nedočetl příliš pochvalných slov, tak to jsem zavrhl. Rozhodoval jsem se tedy mezi ready made kusy nebo výrobou, materiálem a taky tím, kam až to vzít. Kam v podstatě rozhodly hadice, i když i ty jsem měnil, takže to byl stejně docela boj a hazard oddělit hadice od původních trubek. Vyměnil jsem tedy jen kousky po ramenech. Materiál se tak trochu rozhodl automaticky s druhou otázkou, protože jsem z pohodlnosti a faktu, že i tak bude na nápravě práce dost, pro ready made řešení. Koupil jsem tedy CuNiFerové hotové trubky délky 540mm, konkrétně QUICK BRAKE CN-0540A-A. A ty bych tu teda chtěl fakt pochválit. Jednak sedly pěkně rozměrem, šly nádherně jen silou ruky natvarovat podle původních a snad ani, věřím, nebudou rezatět. Zatím přes zimu chytly takové skvrny zelené měděnky, ve výsledku předpokládám, že zčernají, jako čistá měď.
Co naopak vůbec nevyšlo byly samořezný šroubky příchytek lanovodů brzd k ramenům. Dle katalogu tam mají být šroubky N0139791, tj. 5,5x16 s oválnou hlavou. No původní byly na šrot, takže ověřit nešly, ale ty 5,5 tam tedy nešly ani za prase a oval head tomu fakt nepřidala. Podle mě originál šrouby byly tak 4,5 možná 4,8. Ty 5,5 s hlavou na křížák jsem do toho huntu železa zkrátka nedostal. Musel jsem si pomoci "předjet" díru texákem s šestihranem.
Další co úplně neklaplo, tak byly ty Bubny od Roberta Bosche. Všechno nový, náboje očištěny, dosedací plochy ponechány čisté bez nátěru, smontováno a co myslíte pane doktore? Kopaly do pedálu jako kráva celou cestu do Brna. Tento týden v rámci příprav na vyjetí k Merlinovi na
Bornfloss Historic jsem shodil kola a jal je ručmo a ručkovo vyzkoušet. No pravé přidrhávalo tak trochu, konkrétně tak, že při postupném přitahování ručky po jednotlivých zoubkách když začalo brzdit, tak brzdilo po celém obvodu, jen v jednom místě dost přidrhávalo. Rozhodil jsem, očistil jsem, významně jsem opět odrbal dosedací plochu náboje, samotný buben pomalu postupně dotahoval k náboji kuželovými maticemi kol a když byl zlekhla přitažený, natočil jsem jej do místa zdánlivého největšího přidrhávání a šel pořádně silou pošlapat brzdový pedál. Potom jsem utáhl aretační matice M7, doklikal jsem dírou matici samoštelu a nasadil kolo.
Druhá, levá, strana na tom byla výrazně hůř. Tam byl rozdíl mezi přidrhávajícím místem a celoobvodovým kontaktem něco mezi jedním a dvěma zoubky na ručce. Když začal buben třít o pakny po celém obvodě, přes nejtužší místo jsem ho rukama za buben už sotva přetáhnul. Staticky vůbec, spíš bych to nazval, že jsem ho přes ten hrb zvládl dynamicky přeškubat. No opět jako na pravé straně, rozborka, očištění, dotažení kolovými maticemi, zabejkování brzdou, na této straně opakované vícekrát a nakonec opět dotažení aretačních matic, docvakání samoštelu, kontrola a nasazení kola. I po maximální možné snaze o co nejlepší usazení buben stále znatelně přidrhával, ale už výrazně méně než na začátku. Radost mi to příliš neudělalo, ale co se dá dělat, takovej je život, uvidíme, co to bude dělat.
Milé zjištění a lehký optimismus mi přinesla včerejší předvýletní projížďka, při které se žádné kopání neodehrávalo. V ruční brzdě není cítit vůbec nic, v pedálu snad možná po jistém trápení ručkou jsem zaznamenal drobné, sotva znatelné vibrace, které tam možná ani nebyly a šlo o prachsprostou paranoiu. Dlužno dodat, že šlo jen o místní vesnické pojezdy. Sice po jedné z největších vesnic v regionu střední Evropy, ale za uši tu ty brzdy prostě moc nedostanou no. Tak uvidíme, jak se to bude tvářit u Merlinoj na Riesengebirge

. Držte mi palce, fakt mi nebaví dělat každou věc 5x a už vůbec nechci jít reklamovat bubny po víc jak půl roce od zakoupení.